თუ ალკოჰოლს არ სვამთ, ნაადრევი სიკვდილის რისკის ქვეშ ხართ – ახალი კვლევის შედეგი
ახალი კვლევის თანახმად, იმ ადამიანებში, რომლებიც რეგულარულად სვამენ ალკოჰოლს, ნაკლებია ნაადრევი სიკვდილის შანსი მათთან შედარებით, ვინც საერთოდ არ იღებს მას.
დიახ, არ გეჩვენებათ და სწორად კითხულობთ – მკვლევარები წერენ, რომ თუ ალკოჰოლს საერთოდ არ იღებთ, ნაადრევი სიკვდილის რისკი იზრდება.
კვლევის შედეგი ბევრისთვის სიურპრიზი აღმოჩნდა.
მკვლევარებმა გარდა იმისა, რომ გაითვალისწინეს, თუ რა ინტენსივობით სვამდნენ კვლევაში ჩართული ადამიანები ალკოჰოლს, ასევე შეისწავლეს ამ ადამიანების ცხოვრების წესი – რამდენად კავდებოდნენ ისინი სხვადასხვა ფიზიკური აქტივობებით, როგორი იყო მათი სოციალური მდგომარეობა და კვების რეჟიმი.
კვლევას ტეხასის უნივერსიტეტის პროფესორი ჩარლზ ჰოლანი ხელმძღვანელობდა და მის დასკვნაში ნათქვამია, რომ ნაადრევი სიკვდილის რისკი ყველაზე მაღალია იმ ადამიანებში, ვინც არასოდეს ყოფილა ალკოჰოლური თრობის ქვეშ, ხოლო დაბალია ეს მაჩვენებელი მათში, ვინც რეგულარულად იღებს ალკოჰოლს.
ნაადრევი სიკვდილის ყველაზე დაბალი რისკის ქვეშ არიან ის ადამიანები, რომლებიც 3 ჭიქა ალკოჰოლურ სასმელს იღებენ ყოველი დღის განმავლობაში.
კვლევაში 1824 ადამიანი იყო ჩართული და იმ ადამიანებში, რომლებიც საერთოდ არ იღებდნენ ალკოჰოლს 60%-ით მაღალი იყო ნაადრევი სიკვდილის რისკი მათთან შედარებით, რომლებიც რეგულარულად სვამდნენ მას.
მკვლევარები აღნიშნულ შედეგს შემდეგნაირად ხსნიან – ალკოჰოლს ადამიანები, როგორც წესი, მარტო არ ღებენ, მას სვამენ მეგობრები, თანამშრომლების, ახლობლების გარემოცვაში. ის ამყარებს კავშირებს ადამიანებს შორის, აყალიბებს უფრო ძლიერ ურთიერთობებს, აუმჯობესებს განწყობას, ავიწყებს პრობლემებს. ყოველივე კი, ფსიქოლოგიურ და ფიზიკურ ჯანმრთელობას განაპირობებს.
ადამიანები, რომლებიც არ სვამენ ალკოჰოლს, როგორც წესი, არიან დეპრესიულები და ნაკლებად კომუნიკაბელურები, ნაკლები სოციალური კავშირები აქვთ, რაც მათ ფსიქოლოგიურ სიჯანსაღეზე უარყოფითად მოქმედებს.
ასე რომ, შეგიძლათ თამამად მიირთვათ საყვარელი ალკოჰოლური სასმელი. თუმცა ისიც გაითვალისწინეთ, რომ მიუხედავად კვლევის შედეგისა, მკვლევარები მაინც ზომიერების დაცვას გვირჩევენ და წერენ, რომ გადაჭარბებული რაოდენობით კარგი არაფერია.