აუტიზმის გამომწვევი მიზეზი და აცრა
ამ რამოდენიმე წლის წინ სამყაროს მოევლინა პატარა ლუკა. სრულიად ჯანმრთელი და საღი ბავშვი, რომლსაც ალბათ დიდი მომავალი და წარმატებული ცხოვრება ექნებოდა რომ არა ის შეცდომა რომელიც მშობლებმა დაუსშვეს. ალბათ იმიტომ რომ დედას ზუსტად ბავშვის ჯამრთელობა აღელვებდა ჯერ კიდევ ახალშობილს დაცვის მიზნით ყველა ”აცრა” გაუკეთა რაც შეიძლებოდა.
რამდენიმე ხნის შემდეგ როცა დედა მიხვდა რომ ბავშვი უკვე წამოიზარდა და ასაკთან შედარებით არც კონტაქტზე გამოდიოდა და ვერც აზრიან გამოხედვას აფიქსირებდა მის თვალებში გამოსაკვლევად ექიმს მიუყვანა.
დიდ ხნიანი გამოკვლევის შემდეგ პატარა ლუკას აუტიზმი დაუდგინეს. დიდხანს ცდილობდნენ მშობლები მიზეზის დადგენას თუ როგორ შეიძლებოდა სრულიად ჯამრთელ ბავშვს აუტიზმი დამართნოდა და მიაგნეს ერთ-ერთ ცნობილ ამერიკელ დოქტორს (რომელსაც ამ თემაზე წიგნიც აქვს გამოშვებული) რომელმაც ზუსტად აცრები დაასახელა გამომწვევ მიზეზად.
განსაკუთრებით კი ერთმანეთზე მიყრილი ერთდროულად გაკეთებული აცრები. საქართველო ჯერ ჯერობით განვითარებადი ქვეყანაა.ალბათ ხშირად გაგიგონიათ არასანდო ინერციებზე (ვგულისხმობ აცრებს). არსებობს ასეთი მოსაზრება რომ ჩვენს მსგავს ქვეყნებს და ჩენც ერთგვარ საცდელ კურდღლებად გვიყენებენ, შემოაქვთ გამოუცდელი ინერციები და ჩვენზე ცდიან.
გავიხსენოთ ამასწინანდელი წითელას აცრები რომლის შედედგადად 3-ზე მეტი ადამიანი გარდაიცვალა და რომლის გაკეთებაც ყველა სკოლის მოსწავლისთვის “ნებაყოფლობითი” იყო. ამ სტატისტიკის და ერთგვარი გამოცდის შემდეგ მისი ხსენება საქართველოში და არც სხვა ქვეყნებში აღარ ყოფილა. დავიცვათ ბავშვები და გადავარჩინოთ მომავალი. ნუ გავხდებით მსხვერპლი.